Představte si, že přijdete večer domů z práce, rozsvítíte na chodbě, chcete si pověsit kabát a z věšáku na vás vybafne malý barevný mimozemšťan s roztaženými pařátky. Ne, není to vaše dítě, je to příšerka Zolo!
Zolo jsou ten druh hračky, která na rodiče ze začátku působí lehce chaoticky a hrůzostrašně. Ne tak na děti. Ve chvíli, kdy přijde Zolo do vašeho domova, a poprvé otevřete krabici, děti se rychlostí blesku zorientují a začnou stavět…
Herní set Zolotopia obsahuje 67 nejrůznějších dílků, které si liší barvou i tvarem. V setu najdete hned několik „základen“ s otvory, do kterých se dají zapichovat další dílky. To je základ nejen pro samotné tvoření, ale i pro hry.
Zolo rozvíjí dětskou představivost a kreativitu
Pokud dětem dáte krabici s dílky Zolo, je téměř zaručené, že jejich příšerkám poroste z hlavy vodotrysk nebo strom. Budou mít čtyři oči a na nohách slušivé ozdoby. Zolo dětem umožňuje, aby používaly různorodé dílky, které nemají reálný tvar nebo účel. Nenajdete zde klasické krychličky, ani klasické dílky, o kterých byste si hned mohli říct, že víte, kam patří. Děti tak nejsou vázané tím, jaké dílky ke své stavbě použít a kam je umístit. Právě díky tomu vznikají díla, která patří hlavně do říše fantazie a kreativity.
Stavěním příšerek k rozvoji jemné motoriky
Zolo je svým zaměřením vhodné pro rozvoj jemné motoriky, která je důležitou součástí pro základ grafomotoriky u předškolních dětí. Vzhledem k tomu, že zastrkávání dílků do otvorů vyžaduje mnohdy větší sílu, je potřeba správný úchop a držení, aby dílky zapadly na své místo a příšerka se nerozpadla. Dílky se mohou stavět různých způsobem, a tak dítě musí najít u každého dílku správný úchop a míru tlaku. Což je často perná práce pro obě ruce.
Zolo jako společenská hra pro velké i malé
Herní set Zolotopia obsahuje kromě jednotlivých dílků i točící kolo, které slouží k různým hrám. Roztočte ručičku a ta vám ukáže, který dílek použít, nebo jakou příšerku postavit. Na výběr máte také čtyři hry, které se stanou zábavou nejen pro deštivé odpoledne.
Postavíš příšerku, která nespadne?
Jedna z her, která je výzvou pro pětileté předškoláky - a u nás je zkouškou trpělivosti i pro dospělé hráče - se jmenuje Tilt ´n´Teeter (volně přeloženo jako Naklonit a balancovat). Roztočte kruh, berte dílky a postupně stavějte příšerku, která ale musí sama stát. Čím víc dílků postupně přidáváte, tím víc je stabilita příšerky ohrožena. Jako bonus si navíc procvičíte prostorovou představivost. Komu spadne příšerka jako první? (Ano, hádáte správně, byla jsem to já).
Zolo i pro dvouleťáky!
Když se mi dostala poprvé do ruky taška plná Zolo, pousmála jsem se nad cedulkou, která označuje, že je výrobek určený pro děti od pěti let. Nevěřte tomu! Složitější hry jsou pro starší, ale skládání a zastrkávání dílků je zábavou i pro mnohem menší děti. Navíc dílky, které jsou vyrobené z různých materiálů, podporují základy jemné motoriky a zdokonalují hmat.
Zolo není pro dospělé? Ale je!
Když k nám přijde návštěva dospělých a poprvé uvidí Zolo, často se setkám s udiveným pohledem, protože taková chaotická hra přece nemůže být zábavná. Do té chvíle, dokud si nevezmou první dílek a nezačnou stavět sami. Na začátku je vidět, že náš „dospělácký“ mozek není schopný opustit představu reálně vypadajících postav. Přijde pak často fáze dvě, kdy návštěva zjistí, že v krabici opravdu nenajdou klasické ručičky a nožičky, ze kterých by vytvořili reálnou postavu – veškeré snahy postupně opouštějí a pomalu začnou růst příšerky, které patří do dětského světa a dětských let. Představivost se začne otáčet na plné obrátky. Hradby světa, který „by měl nějak vypadat“, se boří. I my dospělí takové hry potřebujeme.
Necháte tedy příšerky Zolo, aby se zabydlely i u vás doma?