Pesimisti říkají, že jednou určitě přijde doba, kdy krásné a voňavé knížky úplně zmizí a nahradí je televize, počítače a tablety. Milovníci písmenek na papíře si to sice neumějí představit, pravda je ale taková, že čtení se pomalu ale jistě stává ohroženou disciplínou. A přitom má tolik výhod: cvičí mysl a paměť, rozvíjí fantazii, buduje slovní zásobu a pomáhá zahnat nudu.
Vědci přišli na to, že dětem, kterým rodiče od mala četli, se lépe daří ve škole, rychleji se učí a snáze chápou souvislosti. Takové čtení s ratolestmi je navíc příjemný rituál, který rozhodně doporučujeme zařadit - pohádka na dobrou noc vaše nejmenší na usínání naladí mnohem víc než zářící světlo obrazovky. Čím dříve se čtením začnete, tím lépe - užívají si ho i úplně maličké děti. Sice ještě nechápou obsah slov a vět, ale silně vnímají přítomnost blízkého člověka a melodii jeho řeči.
Jak dětem svět knížek nenásilnou formou představit a probudit v nich lásku ke čtení?
Obklopte se kníhami
Nejlepší je jít příkladem. Když vás děti budou vídat s knížkou, přijde jim pak normální také si jednu otevřít. Nechávejte je na dosah, aby do nich mohly nahlížet, kdykoliv se jim zachce. Nevadí, že ještě neumějí písmenka. Stačí, když si jimi budou listovat - i to v nich vyvolá zvědavost. Pokud to půjde, knížky taky berte všude s sebou. Děti se rychle naučí, že v jejich společnosti uteče jízda vlakem nebo třeba čekání u doktora jako nic.
Čtěte společně
Čtení vytváří silné pouto mezi rodiči a dětmi. Dejte těm vašim volnou ruku a nechte je, ať si samy vyberou, co budete číst. A ty větší můžete rovnou vzít do knihovny nebo do knihkupectví. Kdy knížku otevřít? Ideální je kousek příběhu před spaním, ale využít můžete každou chvilku během dne, kdy budou mít děti náladu na pár řádků pohádky, říkanky, nebo básničky. Výzkumy říkají, že dětem od tří let by se mělo předčítat asi dvacet minut denně, ale i ty menší mají čtení rády, stačí zvolit knížku přiměřenou věku. A knížku nemusíte otevírat jen v posteli (i když třeba s baterkou pod peřinou to bude vaše ratolesti určitě bavit). Zkuste nějaké netradiční místo, uspořádejte třeba čtecí piknik.
O knížkách si povídejte
Děti nemusejí jen pasivně poslouchat - pokud to zvládnou, do čtení je co nejvíce zapojte. Před tím, než se do nějakého příběhu pustíte, zkuste společně popřemýšlet, o čem by asi tak mohl být. Máte rozečtenou pohádku? Nechte děti, aby samy převyprávěly, co zatím slyšely, ať můžete navázat s další kapitolou. A jakmile knížku dočtete, nenásilně se jich ptejte na oblíbené postavy, jejich charakteristiky a prožitá dobrodružství. Kromě toho, že utužujete vztahy mezi sebou, rozvíjíte také myšlenkový vývoj a samostatné přemýšlení vašich dětí a rozšiřujete jim slovní zásobu.
Přečtením to nekončí
S knížkami se dá zažít spousta zábavy, a to nejen při čtení. Zkuste si s dětmi vytvořit takový malý čtenářský deník, kam si budou zaznamenávat všechny knížky, co jste spolu přečetli. Můžou si kreslit, vystřihovat, nebo lepit a dávat tak oblíbeným hrdinům ze stránek nový život. Budete sami překvapeni, kam se jejich fantazie rozletí.
Hledáte trochu čtenářské inspirace? Tady jsou naše tipy na knížky, které spolehlivě zabaví malé i větší čtenáře. Klasické pohádky většinou nikdy nezklamou, ale co zkusit něco trochu netradičního. Sáhněte po těch švédských, které jsou stejně napínavé, dojemné a poučné jako ty naše - a k tomu navíc i vtipné. Nebo zkuste letní povídání o zmrzlině z dílny českého nakladatelství Baobab, kde si s knížkami opravdu vyhrají. Mají vaše děti rády dobrodružství? Tak to si určitě zamilují příběh o Kubovi, který hraje na tubu, a náhodou se ocitne v kouzelném světě podmetra. Ti nejmenší zase ocení originálně ilustrovanou nizozemskou knížečku Malý modrý a žlutý.
A nebojte se číst i s těmi nejmenšími. Sice to ještě není čtení ale okoukán, nicméně ať znaji knížky od malinka. My pro vás máme doporučení na naši černobílou edici. V ní najdte tři knížky, které na sebe plynule navazují.