Sensory - barevné půlkruhy - jak si hrát?

C

Dostaly se mi do rukou zajímavé „polokoule“. Pracuji  jako logopedická asistentka a bývalá učitelka mateřské školy a snažím se děti učit pro ně zajímavými metodami a pomůckami. Polokoule zaujaly na první pohled svými  barvami a materiálem, z něhož jsou vyrobeny. Jsou příjemné na omak, zdravotně nezávadné. Zprvu jsem si myslela, že budou vhodné jen pro nejmenší děti jako hmatová hračka. Ale při individuální práci s jedním dítětem jsem objevila jejich další možnosti.

H

Polokoule jsou zasazené do pěny s vytlačeným otvorem, tudíž je lze do nich podle pokynu vkládat. Např. s podkladem položeným vertikálně lze procvičovat orientaci - rozlišujeme vlevo nebo vpravo jako: „Dej červenou polokouli vlevo, pod tím modrou vpravo…“, na podklad položený horizontálně mohou děti vkládat nahoru a dolů, rozlišovat první a poslední, polokoule mezi  nebo uprostřed, např.: „Dej zelenou mezi červenou a žlutou…“, nahoru víc než dolů, určovat počet do 8.

B

Barvy polokoulí vyjmutých z pěny, vyniknou na bílém podkladu. Zkusila jsem bílou čtvrtku A3. Nádherné barvy podporují fantazii! Zkusila jsem si jednu dát k očím a podívat se na skupinu tří nebo čtyř jiných – fungují jako krasohled i jako lupa.

J

Vytvářeli jsme z nich kytičky, posouvali blíž a dál a učili se novým prostorovým pojmům. Nakonec jsem rozestavila polokoule do pomyslné elipsy a dítě napřed jen prsty a pak tužkou kreslilo na čtvrtku vlnitou cestu mezi polokoulemi  aniž se jich dotklo – procvičovalo grafomotoriku.

I

Není problém vymyslet i nové hry, já jsem přišla hned na dvě. Položíte dvě polokoule na sebe a postavíte je na startovní čáru na kraj stolu. Až 4 hráči mohou závodit, kdo první se dosune na protější konec stolu, aniž by vrchní polokoule spadla.

L

Pak jsem položila všechny polokoule různě po místnosti, tak aby nebyly zakryté, ale nebyly vidět na první pohled. Najde dítě všechny kousky (lze i v časovém limitu nebo dvě děti najednou)? Procvičujeme tak i prostorovou orientaci.

Všechny tyto nové pojmy se lze naučit tedy zábavnou formou a hodí se pak při výuce ve škole. Pro děti je však také dobré si s nimi hrát jen tak, podle své chuti.

Pokud se chcete podívat na produkt k nám do eshopu, taky ZDE.