Spousta z nás rodičů dětí školou povinných řeší, jestli naše dítka všechno, co se za školní rok naučila, přes prázdniny nezapomenou. Logicky se pak pereme s myšlenkou učení o velkých prázdninách. Má to ale smysl, neznechutíme tím dětem školu a zůstane jim v hlavičce něco? A když ano, jak to uchopit a jak často se s dětmi na školu připravovat? Tohle prázdninové dilema má řešení - děti připravovat lehkou, nenásilnou formou, nejlépe hrou.
Pokud se zeptáme odborníků, ti se shodnou, že prázdniny jsou pro děti zaslouženým časem k odpočinku a není dobré je učením stresovat. Navíc upozorňují, že první zářijové týdny učitelé s dětmi látku z loňského roku vždy opakují. Pokud však máte pocit, že vaše děcko potřebuje na školu přeci jen trochu připravit, pak se držte pravidla, že není dobré ho připravovat na novou látku, ale zopakovat můžete zlahka učivo probrané v předchozím školním roce.
“Náš Tomík nebyl ve druhé třídě zrovna nejlepší čtenář a dost bojoval se psaním. Máme jednoduše strach, že bude v září začínat zase od začátku,” říká maminka osmiletého Tomáše. A to je hezký příklad toho, co můžete přes prázdniny trénovat. Aby se procvičil ve čtení, stačí vybrat hezkou knížku, která bude i kluka se spoustou energie na řádění a zaťatého odpůrce čtení bavit. Stejně tak může maminka s Tomíkem procvičovat psaní zábavnou formou. Psaní reálných slov a vět totiž můžete proložit ruznými sešity k procvičování grafomotoriky - speciálním malováním, které procvičuje jemnou motoriku ruky. A to je přesně to, co pro psaní děti potřebují, uvolnit ruku, aby se psaní zlepšovalo. U nás v Kidtown.cz například najdete grafomotorické listy nazvané Obrázky a klikyháky kocourka Mourka, které pro nás dala dohromady logopedka Zuzana Kolátorová.
Pomocí her a pomůcek, které děti budou bavit, můžete opakovat i jiné předměty. Například matematiku, fyziku, chemii či biologii. Máte pocit, že po měsíci prázdnin zapomněly děti sčítat a odčítat? A co teprve násobit a dělit? Tak na takovou situaci máme ten správný lék. Je jím naše matematická váha, s kterou si tohle všechno při hraní s ní zopakují. Navíc procvičí také větší, menší a jako třešničku na dortu pákový efekt z fyziky :) Samotná čísla si přirozeně procvičí při hře Postřehovka (tu máme vedle číselné verze také v písmenkové variantě). Pokud děti plavou ve zlomcích, pak neváhejte pořídit naše barevné zlomky - každá kartička představuje jiný zlomek a lze ji na jednotlivé kousky zlomku rozložit. Děti hned vidí, jak vypadají půlky, čtvrtky, třetiny, pětiny, šestiny, osminy, desetiny, dvanáctiny nebo jeden celek. Každá zlomková kartička má jinou barvu. Pro posílení znalosti geometrických tvarů, jejich veličin a to jak se vypočítají nesmí doma či na chalupě chybět rozkládací barevné geometrické tvary.
A jestli děti zajímá, co se děje v lidském těle, třeba když je bolí bříško, slzí oko nebo trápí ouško, pak je fajn domů pořídit jeden z našich modelů částí těla. Procvičíte tak s dětmi biologii a ani si toho nevšimnou. V nabídce najdete modely torza těla, ucha, oka nebo srdce. Hodit by se mohl také mini cestovní mini mikroskop. Bude se hodit pro prostudování všeho, co děti cestou nasbírají - mrtvý hmyz, žaludy, spadlé listí, kamínky, mušle atd. A hádejte co, jsme opět u biologie či prvouky.
S malými dětmi můžete také opakovat hodiny, to je taky záludná věc, která jim často není jasná. Plete se jim často rozdíl mezi digitálním a analogickým časem. A pro tyhle případy máme skvělou Hodinovku či Jak jde čas, která jim v takové nesnázi pomůže.¨
Každopádně se podívejte do naší vzdělávací sekce, kde určitě najdete to pravé pro opakování s dětmi. A neříkejte jim, že jdete opakovat, protože to by je mohlo hned na začátku odradit. Vždyť si pořád hrajete :)
Kdy a jak často učivo procvičovat?
Tohle je další záludná otázka, na kterou se pokusíme odpovědět. Hravou formou můžete prokládat prázdninové řádění téměř kdykoliv. Ale jak jsme již psaly, nenazývejte to učením. Jak říkají dětští psychologové, prázdniny jsou od toho, aby děti odpočívaly a užívali si volného času. Na školu mají zapomenout. Vyloženě opakovaní můžete nabídnout až v posledních dvou týdnech prázdnin. Může to být takový malý návrat k nějakým celoročním školním pravidlům. Ale pozor - jen velmi zlehka! Opět platí, že byste měly zvolit formu hry a nevěnovat tomu více než 15 minut denně. Motivovat je můžete nějakou fajn odměnou.
Pravidla pro opakování během letních prázdnin:
- Jaké děti učit - ideálně jen ty, které byly v některém předmětu pozadu
- Kdy začít - nejdříve 2 týdny před koncem prázdnin
- Co děti učit - jenom opakovat látku, kterou v předešlém školním roce probraly, ne novou
- Jak - ideálně formou hry, časem byste neměli přesáhnout 15 minut denně
- Motivujte odměnou