Lego – hezky (a kreativně) si hraj!

legoLego je hračkou, která spojuje minimálně tři generace rodičů a jejich dětí. Každý rok s touto hračkou stráví děti pět miliard hodin a plní všechna hračkářství po celém světě. Na počátku této stavebnice a celého LEGA nestál plast. Bylo to dřevo a držel ho v rukách tesař Ole Kirk Christiansen. Byla to právě jeho preciznost a kreativita, kterou společně se svým synem přivedl až k celosvětovému úspěchu. Hru s fantazií ale postupně vystřídal stále důmyslnější systém stavebnic, které vyžadovaly skládání podle přesně daného plánku a s jedním, jasně daným, výsledkem. Firma v roce 1993 zažila první pád, který plynul mimo jiné z toho, že produkt dosáhl svého přirozeného vrcholu růstu. Firma začala spolupracovat s produkčními společnostmi filmů a vyrábět stavebnice s tématikou Star Wars nebo Harryho Pottera.

 

Tematické stavebnice ale krizi firmy nevyřešily a naopak mohly za její další propad v roce 2003. Tehdy se LEGO muselo vrátit zpět na začátek k cihličkám, domům, závodním autům, školám a policejním stanicím. Ukázalo se, že spotřebitelé nevyžadovali nové stavebnice. Ale jen rozšiřování těch předchozích.

Stavění podle návodu snižuje kreativitu

Profesoři Page Moreau a Marit Gundersen Engeset vytvořili studii, která odhaluje, jak hra s legem podle předlohy ovlivňuje kreativitu. Vycházeli z předpokladu, že chování a myšlenkové pochody jednotlivce v jedné situaci, mohou ovlivnit jejich jednání v pozdějších úkolech, které už s původní situací nesouvisejí.

V experimentu dostala polovina ze 136 respondentů úkol skládat stavebnici lego podle předem daného návodu. Druhá polovina měla stavět podle vlastní fantazie.

Následně všichni podstoupili testování výkonnosti při řešení problémů, které vyžadovaly kreativitu nebo naopak vyžadovaly jedno konkrétní řešení. Z výsledků vyplynulo, že lidé, kteří stavěli podle návodu, se vyznačovali nižší originalitou při řešení kreativních úkolů a celkově nižší kreativitou. Zjednodušeně lze říct, že stavění kostek podle předem daného schématu člověka učí řešit následně pouze jasně definované úkoly a problémy.

V jenom z následných testů účastníci dostali úkol, aby se snažili pomocí kancelářských sponek vytvořit tolik výrobků, kolik jen zvládnou. Polovina účastníků, kteří v prvním experimentu dostala ke stavebnici i návod, vytvořila mnohem méně originální výrobky ze sponek, než účastníci, kteří návod neměli a stavěli podle své fantazie.

Zajímavé je i to, že když dostali účastníci nakonec na výběr, zda chtějí znovu stavět podle návodu, tak 44% z nich by si příště vybralo stavbu podle vlastní fantazie.

…co s vámi, kostičky?

Ani děti nejsou výjimkou a skládání stavebnice podle předem daného schématu je pak následně učí, aby se uchylovaly k přesně daným návodům a jednoduchým cestám řešení problémů. Kostičky lega v sobě nesou mnohem víc uplatnění, než to jedno konkrétní, které nám předkládá návod. Tři „osmišpuntíkové“ kostičky je možné složit na 1060 způsobů. Díky jejich pevnosti, která odolá tlaku o váze 430 kg, je možné je použít k výrobě velkého množství hraček, ale i doplňků do domácnosti: nechte děti postavit věšáček na klíče. Do pokojíku se určitě bude hodit lampička z lega, která bude za tmy tvořit na zdi různé obrázky. Máte doma křečka? Nechte dítě, aby mu postavilo nový domeček! Chybí vám doma krabička na pastelky? Nevadí, z LEGA jí postavíte také. Stejně tak krásný barevný květináč na okno.

legohomehelperlegoframe

Chystáte s dítětem dárek pro kamaráda a nevíte, jak ho zabalit? Postavte z lega dárkovou krabičku! A i když koupíte lego, které je určené ke stavění podle návodu, zkuste to bez něj. Nedívejte se na výsledný obrázek a postavte auto nebo domek podle toho, jak si ho představujete vy. Není to jednoduché, ale výsledek bude stát za to!

legopackaging

Tohle všechno můžete postavit pomocí krabice tvořivých kostek. Vyzkoušejte pro vaše nejmenší Tvořivou truhlu stavebnice Duplo a zdokonalte ji pomocí svítících kostiček Light Stax.lightstaxcombi

Nenechte se odradit tím, že je stavění podle fantazie těžké. Překážky jsou důležité proto, aby byl výsledek ještě lepší. Oleho Kirka Christiansena nezastavil ani požár jeho dílny, kdy přišel o všechny návody na své dřevěné hračky. Sestavil je znovu a i díky tomu se stal tak slavným. Tak si hezky hrajte!