Ježíšek není ježek. Kdy a jak dětem říct, že dárky nosí rodiče?

Máte doma malé děti? Tak to určitě sami dobře znáte - počet prázdných okýnek v adventním kalendáři je přímo úměrný počtu zvídavých dotazů na téma Ježíšek. Čím jsou Vánoce blíž, tím se kadence zvyšuje, a někdy dokážou člověka pěkně vyhodit z konceptu.

Na palčivé otázky typu: “Mami, přijde letos Ježíšek? Spolužáci říkali, že neexistuje. Kdo teda nosí dárky?” neexistuje žádná zaručeně správná odpověď. Dali jsme pro vás ale dohromady pár tipů, jak je zvládnout se ctí. Plánujete, že dětem letos odhalíte pravdu? Poradíme vám. A podíváme se taky na to, jak si děti Ježíška vlastně představují.

Fantazie bez hranic
Fantazie těch nejmenších nezná hranic, dost často nás dokáží svými kreacemi doslova odzbrojit. Jak podle dětí vypadá ona bájná postava, která jim každé Vánoce nadělí hromadu dárků? Zajímá to nejen rodiče, ale i psychology, kteří na tohle téma udělali spoustu výzkumů.

Ukázalo se, že zhruba polovina dětí vidí Ježíška jako staršího pána v plášti - takového kouzelného dědečka. Pak je tu poměrně velká skupina, která si ho představuje jako Jezulátko nebo miminko v jesličkách. Další si myslí, že vypadá jako Santa Claus, případně děda Mráz. A nesmíme zapomenout na nemalé procento dětí, podle kterých je Ježíšek malý ježek s bodlinkami.

images

Jak nejlépe zareagovat na nevinnou dětskou otázku ohledně Ježíškova vzhledu? To nejjednodušší, co můžete v takové situaci udělat, je prostě říct, že nevíte. Jako rodiče nemáte povinnost vědět všechno, a navíc dětem nebudete lhát. Existuje taky dost velká pravděpodobnost, že když už se vaše ratolesti na podobné věci vyptávají, nějakou svou představu v hlavičce dávno mají. Zkuste tedy jejich otázku obrátit zpátky a zeptat se, jak Ježíška vidí ony. A pak už jen tiše žasněte nad tím, co dokáží vymyslet.

Věříš, nevěříš? 
Hloubáte nad tím, jestli děti držet v blažené nevědomosti, a nebo jim pravdu o Ježíškovi citlivě prozradit co nejdřív, aby se toho neujal někdo jiný? Správné načasování neexistuje. Pokud ale cítíte, že vaše děti na Ježíška věřit chtějí, zkuste je u toho nenásilnou formou držet. Průzkumy říkají, že je to zhruba do šesti, maximálně osmi let. S pravdou tedy vyjděte ven ideálně s koncem předškolního věku, protože v tomhle stadiu už děti dokáží odlišit fantazii od skutečnosti.

Do té doby patří Ježíšek do kouzelné říše pohádek, a tak je podle psychologů dobré dětem tuhle iluzi ponechat. Kdo nejčastěji vánoční kouzlo prolomí? Ve většině případů jsou to kamarádi, pak následují rodiče.

A jak na to? 
Variant, jak dětem zprávu o Ježíškově existenci podat, je spousta. Žádná není ta zaručená, většina zdrojů se ale shoduje na tom, že je dobré mít několik mezistupňů. V ideálním světě bychom se měli od prvotní představy, že dárky nosí Ježíšek, pomalu přesunout k tomu, že dítě do procesu samo zasahuje, tedy že Ježíškovi píše dopisy. Pak jim můžeme zkusit říct, že Ježíšek už všechno nestíhá, a tak obdarovává jen ty nejmenší a dospělí si dávají dárky mezi sebou. Postupně se dostaneme do fáze, že Ježíšek občas někomu něco přinese, ale zapojují se do toho hlavně lidé, protože to patří k vánoční tradici.

darek-s

Můžete také zvolit variantu půl napůl. Pokud chceš věřit, Ježíšek ti něco určitě přinese. U nás si ale dáváme dárky i mezi sebou. Jednoduše na to jít od lesa a postupně. 

A nezapomeňte dětem popovídat, jak jste to s Ježíškem měli vy, když jste byli malí. Pomůže jim, když budou vědět, že i rodiče na něj věřili.