Hrubá motorika - hrou od lezení k chůzi

2895685127_d257ab23e6_z

V našich článcích se často zabýváme rozvojem jemné motoriky a její důležitostí. Takovým „předskokanem“ jemné motoriky je ale motorika hrubá. Tak se jí pojďme podívat na zoubek :-)

Nejdůležitější je první rok

Hrubá motorika je cílený pohyb celého těla, rukou a nohou. Teprve při posílení těchto svalových skupin může plně nastoupit na řadu motorika jemná. I proto je pro její vývoj nejdůležitější období prvního roku života, kde vznikají základy pro cílený pohyb v budoucnu. Dětská fyzioterapeutka Anna Dobisová uvádí nejdůležitější mezníky ve vývoji hrubé motoriky: „Ve třech měsících by mělo dítě zvládnout aktivně se opřít na bříšku o předloktí a držet hlavičku. Právě tady dochází k vyvážené aktivaci svalových řetězců na břišní a zádové straně, která bude nevyhnutelná pro další -vyšší -pozice ve fyzickém vývoji dítěte.“  Následuje otáčení ze zad na bříško a pak i lezení. To má ve vývoji hrubé motoriky nezastupitelnou úlohu: „Při lezení po čtyřech si dítě zpevní střed těla, a tím se připraví na co nejfyziologičtější vertikalizaci.“  Rodič by měl dbát především na kvalitu pohybu, nikoli primárně na jeho kvantitu. Jen správně vedený pohyb dá dobrý základ: „Celé období před tím, než si dítě samo stoupne do prostoru, rozhodne o tom, jak kvalitní bude jeho chůze a všechny další pohybové dovednosti,“ dodává fyzioterapeutka.

Jak dítě motivovat ke správnému pohybu? Hrou! Barevné hračky nebo hračky se zvuky, za kterými se bude otáčet. Překážky, které musí překonávat – přelézat. Vhodné jsou v tomto věku hračky na kolečkách. Když chce dítě na čtyřech jezdit s hračkou, musí zapojit velké množství svalů, které jsou pak potřebné pro stabilní postavení do stoje. Chodící batole si pak může pomocí tahací hračky trénovat rychlost chůze. Pro malé lezce vyzkoušejte dřevěného závodníka od Plan Toys nebo Pišlická autíčka. Popularitu si také jistě získá tahací dřevěný krokodýl, který při jízdě kroutí hlavou a ocasem.

plan toys závodníktančící krokodýl

Stát v klidu… i to je hrubá motorika

Mnozí z nás si představují, že hrubá motorika je pouze pohyb. Naopak – když si dítě poprvé stoupne a stojí zcela klidně, je to jeden z nejdůležitějších mezníků v jeho životě. Stejně tak už sedící batole musí zapojovat velké množství svalů. Ty dynamicky pracují na zajištění stability a neustále se musejí vyrovnávat s různými podněty z okolí, které mohou stabilitu porušit. „Když dítě sedí a hraje si třeba s autíčkem nebo jenom zkoumá kostku, neustále kromě jemné motoriky rozvíjí i tu hrubou - celou dobu, co drží autíčko, musí hlídat stabilitu, aby sed udrželo. A to vůbec není taková samozřejmost, jak to vypadá,“ popisuje Dobisová.

Jak to chodí na pískovišti?

Hry na písku jsou pro malé děti z hlediska hrubé motoriky velkým přínosem. Trénují nejen stabilitu, ale také je učí strategii pohybu. Jak to při hře na písku vůbec všechno funguje? „Dítě musí udržet stabilní pozici, když jedna ruka kope lopatkou - musí stabilizovat trup, aby byla ruka schopna nějakého volného pohybu. Při kopání pak musí neustále balancovat, aby ho to nerozhodilo…Zdá se to jako samozřejmost, ale u dítěte musí mozek všechny tyto věci neustále přehodnocovat, protože je ještě nemá zautomatizované,“ říká fyzioterapeutka. Až tedy s vaším dítkem oslavíte jeho první přelezení zídky u pískoviště, nezapomeňte s sebou pořádnou výbavu – lopatku, hrabičky, náklaďák... nebo rovnou celý kyblík i s bábovkami.

 náklaďák na píseksada na písek velká

nesmrtelné hračky - Houpací koně, trampolíny a kolotoče

Předškolní věk u dětí probíhá ve znamení pohybových aktivit, ze kterých by se dospělému často zatočila hlava. „U všech těchto aktivit je výrazně stimulován statokinetický orgán ve vnitřním uchu, který nás informuje o změnách polohy. Pro děti je tahle stimulace většinou příjemná. Proto malá miminka houpáme, aby usnula. A větší děti mají ze stejného důvodu rády trampolíny, houpačky a kolotoče.“ V předškolním věku se začíná objevovat vrstevnická soutěživost a právě ta bývá zásadním prvkem v rozvoji motorických aktivit. Už to není jen běh a snaha udržet se na nohou. Ale začínají se rozvíjet i dovednosti kombinované. Míč, se kterým si batole nejdřív kutálelo, dokáže časem kopnout do dálky, aniž by spadlo. A ta radost, když se za nějakou dobu trefí i do brány! K přirozenému pohybu dítě nepotřebuje složité hračky. Stačí skákací panák na asfaltu, švihalo nebo míč. I u nás v obchodě najdete hry a hračky, které jsou jako stvořené pro letní dovádění a soutěžení. Můžete vybírat z nejrůznějších druhů míčů, skákání pro menší děti obstarají nafukovací zvířátka od firmy Fatra. Nechybí ani pověstná skákací guma a pro starší děti pétanque nebo házecí hra s žabkou.

 play ball_motýlplay ball_space

hra žába

Přirozená zvídavost a hra – to jsou ingredience, které naše děti vedou k rozvoji všech motorických dovedností. My, rodiče, nezapomínejme přidat i špetku trpělivosti. Příště se můžete těšit na rozhovor s fyzioterapeutkou – o rehabilitaci na koňském hřbetu, o tom, jestli je vývoj hrubé motoriky dědičný, co je pro podporu hrubé motoriky dobré a v neposlední řadě také o sportu. Krásné slunečné dny!