Mikuláš, čert a anděl - známá trojice, bez které si většina z nás začátek prosince nedokáže představit. Tedy hlavně pokud jste malé dítě, a nebo máte nějakého takového nezbedníka doma. Předvečer svátku Svatého Mikuláše, který připadá na 6. prosince, často doprovází poměrně rozporuplné pocity. V dětech se pere černé svědomí a obavy z čerta s toužebným očekáváním sladké nadílky. Tahle silně zakořeněná tradice ale rozhodně není jen českou specialitou. Kde se vlastně mikulášský svátek vzal? A není už v dnešní době tak trochu přežitkem, který může navíc zanechat stopy na křehké dětské psychice?
Mikuláše všechny děti dobře znají a mají ho rády, protože vědí, že od něj dostanou malé dárky a něco dobrého na zub. Nejspíš ovšem netuší, že to není bájná pohádková postava, ale skutečná osoba. Tedy alespoň před nějakými sedmnácti sty lety byla. Tenhle štědrý muž žil totiž kdysi dávno v Turecku. Byl to biskup a celý svůj krátký život pomáhal chudým. Váže se k němu obrovské množství legend a jeho dobré skutky se tradují dodnes. Zemřel 6. prosince někdy mezi lety 345 a 352, a právě v tenhle den slavíme jeho svátek. Ve východní katolické církvi, obzvlášť v Řecku, je jedním z nejpopulárnějších svatých.
Mikuláš doprovází čert a anděl. Podle původní tradice ale nebyl Mikulášův první společník přímo pekelník, jen muž v černém a s umazanou tváří. Měl vzbuzovat strach a představovat trest. Až postupem času se z něj stal vyslanec samotného ďábla, což platí dodnes. A jak už to tak v životě bývá, zlo a dobro jde ruku v ruce, proto Mikuláše kromě čerta doprovází i anděl. Říká se, že když Mikuláš umíral, poprosil Boha, aby pro něj právě jednoho takového anděla poslal. A od té doby je nerozlučně po jeho boku.
Památku středověkého biskupa z turecké Myrny si v prosinci nepřipomínáme jen my Češi. Tento svátek slaví většina evropských národů, každý z nich ale po svém. Něco mají společné: ctihodný vousatý muž s berlou a mitrou (typická špičatá pokrývka hlavy) odměňuje všechny děti, které byly po celý rok hodné. A na ty zlobivé čeká výplata od čertovského pomocníka. Většinu domácností také Mikuláš navštěvuje v předvečer svého svátku, tedy 5. prosince. V Polsku se mu například říká Mikolaj. Hodným dětem schovává drobnosti pod polštář nebo do ponožky a hříšníkům vyčiní rákoskou. V prosinci je v jednom kole, protože nosí polským dětem dárky i 24. prosince.
Největší regionální rozdíly panují v Mikulášově doprovodu. Nejčastěji mu pomáhá čert, v Rakousku, Bavorsku, Maďarsku nebo Chorvatsku je to pak jeho děsivější obdoba nazvaná Krampus. Na Slovensku a v Rakousku stejně jako u nás Mikuláše běžně doprovází i anděl, v Polsku taky Sněhová vločka. V Německu zlobivé děti nejčastěji trestá Pacholek Ruprecht, ale najdeme tu i spoustu lokálních variant. Originálního společníka má holandský Sinterklaas, pomáhá mu Černý Petr. V Belgii s Mikulášem chodí Taťka Rákoska, ve Švýcarsku zase vousatá postava v kápi zvaná Schmutzli. Zajímavé je, že některé státy Mikuláše vůbec neslaví: například Rusko, Anglie, nebo skoro celá Francie.
Mikulášská tradice může mít i stinnou stránku, a to právě čerta, který nedá mnohým dětem spát už nějakou dobu dopředu. Hrozba pekelníkem může být pro křehkou dětskou psychiku mnohem nebezpečnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Platí nepsané pravidlo, že i ty zlobivé děti by si měly odnést jen malou výchovnou lekci, ne traumatický zážitek. Proto je potřeba zvážit, jestli Mikuláše oslavit se vším všudy, a nebo svým ratolestem připravit nějakou odlehčenou verzi. Strašení čertem nebo jinými nadpřirozenými bytostmi nedoporučují ani psychologové, a to hned z několika důvodů. Citlivější děti mohou mít problémy se spánkem a soustředěním, výjimkou není ani pomočování nebo koktání. Vyhrožování tresty nebo únosem navíc může nahlodat pocit bezpečí v rodině. Zaměřit bychom se měli tedy hlavně na postavu Mikuláše, na bilanci chování po celý rok a na motivaci pochvalou.
A když už jsme u toho Mikuláše.. Neděláte Mikulášskou party? Kdybyste na takovém mejdanu chtěli děti zabavit, pořiďte jim jednu ze sad RE-CYCLE-ME a o zábavu máte vystaráno :) A najdete u nás i drobnosti, které může dětem Mikuláš s čertem a andělem přibalit do punčochy. Třeba retro barevná či svítící céčka, gumovací jednorožce, hliněnky nebo retro vznášející se míč.